Artiklid

Tagasi
28/02/2016 11:08  Õige hoolduse puhul kannad saapaid aastaid
 | Uudis on aegunud: 02/18/2022 06:20

Sügistalvine vihm ja lörts võivad jalatsitele mõjuda surmavalt. Seetõttu on väga oluline silmas pidada õiget hooldust, mis tagab jalavarjude hea seisukorra ja pika eluea. Vali oma saabaste nahatüübile õige hooldusvahend, kaitse jalavarje märja ja niiskuse eest ning kuivata neid õigesti – need on põhireeglid, millest jalatseid hooldades kinni tuleks pidada.

ABC Kinga vanemkonsultandi Irje Talfeldti sõnul teevad inimesed jalatseid hooldades põhivea, kui valivad vale vahendi. «Nad ei kasuta oma saabaste nahatüübi puhul õiget hooldusvahendit,» ütleb Talfeldt. Väga oluline on mitte oma nubukist ehk veluurist jalavarje tavalise naha vahendiga töödelda. «Neile lähevad ju eri vahendid. Ja kui kasutada vale asja, ei jää pehmest, karvasest ja mõnusast saapast suurt midagi järele,» ütleb Irje.

Viru Keskuse Suurtüki kinga- ja nahaäri juhataja Sirje Pukki sõnul teevad inimesed vea ka sellega, et ei kasuta märgumiskaitset. «See on kohutavalt oluline, et nahk ei märguks,» ütleb Sirje.
 

Kui nahk ei ole kaitstud, tulevad lume- ja veerandid väga kergesti. «Eri märgumiskaitseid on nii kreemina kui ka aerosoolina,» ütleb Pukki. Igaüks leiab endale kindlasti käepärase vahendi.

Uut saabast peab kindlasti kaitsma

Müüjad soovitavad jalatsit müües tavaliselt ka sobivat hooldusvahendit. Liiga sageli juhtub aga, et inimene kohmab vastuseks: ah, mul kodus midagi on. Kodus aga selgub, et tegu on hoopis teistsugusele saapale mõeldud viksiga. Vale hooldusvahend aga rikub nahka, saapad määrduvad ja neid on raske puhtaks saada ning hilisem õige hooldus enam halvimast päästa ei pruugi.

Veel teevad Irje Talfeldti sõnul inimesed uut saabast ostes vea, kui need kohe jalga panevad. «Enne kandma hakkamist tuleb ikka kreem peale panna või hooldusvahendit pihustada,» manitseb Irje oma saabaste eest hoolt kandma. Enne väljaminekut tuleks kingad õige vahendiga töödelda. Nii on jalats märja ja mustuse eest kaitstud algusest peale. Eriti oluline on just heledate jalavarjude puhul neid mustuse eest kaitsta.

Ka Sirje Pukki kinnitab sama – enne jalgapanekut tuleks peale kanda vett tõrjuvat vahendit. «Ja mitte ainult üks, vaid ikka paar-kolm korda aerosooliga üle pihustada,» õpetab ta. Hiljem võib kasutada kreeme, aga uue jalatsi puhul on oluline see niiskuskindlaks teha.
 

Kodus olgu vähemalt viks ja hari

Oma jalatsihooldusvahendite varud võiks Sirje Pukki sõnul ikka igal sügisel üle kontrollida ning vajadusel vahendeid juurde soetada.

Elementaarsed hooldusvahendid, mis peaksid igas kodus olema, on Irje Talfeldti sõnul kindlasti viks ja hari. Ning kui kapis leidub ka seemis- või nubuknahkseid saapaid, peaks olema ka just nendele saabastele mõeldud aerosool või muu hooldusvahend.

«Kingad tuleb kreemitada, lasta natuke seista ja siis harjata,» õpetab vanemkonsultant elementaarseid hooldusvõtteid. Sellist ettekirjutust, et igal hommikul tuleb kingad viksida, ei ole. «Siin ei ole rusikareeglit,» ütleb Irje. «Vastavalt ilmale.»

Küll aga võiks porisemal aastaajal saapad õhtul koju tulles lapiga üle käia, et suurem mustus eemaldada.

Sirje Pukki ütleb, et uuema jalatsi puhul piisab teinekord ainult korralikust niiskuse eest kaitsvast vahendist. Vanema ja kulunud naha puhul aitab aga kinga korralikuna hoida kreem.
 

Õige hooldus pikendab jalatsi eluiga aastaid

Muidugi tuleb vihmase ilmaga lasta jalatsil kuivada. «Mitte mingil juhul ei tohi saapaid radika peale panna!» hoiatab Irje. Saapad peavad kuivama hästi ventileeritud kohas, vanemkonsultandi sõnul ei soovita nad isegi põrandaküttega põrandal saapaid kuivatada.

Märja saapa seest tuleb võtta välja sisetallad, toppida jalats ajalehti täis ja lasta kuivada. Ajalehtedel tasub silm peal hoida – kui need läbi vettivad, siis peaks neid vahetama.

Sirje Pukki ütleb, et õige hooldusega püsivad jalavarjud korralikud väga kaua. «Mina kannan saapaid ikka aastaid,» ütleb ta. Mitu talve kantud saapad on korralikud ja soolarante neil pole.

Irje Talfeldti sõnul võiks igal inimesel kodus olla elementaarsed hooldusvahendid. «Jalatsi eluiga võib õige hooldusega pikendada ikka kordi ja kordi,» teab ka Irje Talfeldt.

«Väsivad kontsaplekid, paelad, sisetallad – aga nahk peab vastu.» Väsinud osad saab ju välja vahetada, kuid kui juba vesi on oma töö teinud, siis nahka enam päästa ei saa.

«Jalatsit ostes on mõttekas ka sobiv vahend kaasa osta,» annab Irje saapaostjale kaasa õpetussõnad.
 

Tee hooldusvahenditel vahet

Nahka küllastavad vahendid – need lähevad naha sisse, toidavad seda ja teevad pehmeks.

Nahka katvad vahendid ja kreemid – mõeldud peamiselt pindvärvitud nahale. Need teevad nahapinna vett tõrjuvaks.

Naha värvi taastavad vahendid.

Jalatseid venitavad, ebameeldivat lõhna kõrvaldavad, voodrita jalatsite puhul värviandmist vähendavad jt vahendid.

Allikas: Suurtüki Naha- ja Kingaäri

Milline vahend sobib sinu sügissaapa hoolduseks ja kaitseks?

NAHK-, SÜNTEESMATERJALIST ja TEKSTIILJALATSITELE

Tana Leather Cuir Lisse | kingakreem nahkkinagadele. 

Collonil Syncare | hooldusvaht sünteesmaterjalist kingadele. Värvitu puhastaja sobib iga värvi kingadele läike andmiseks. 

Salamander Winter Proper | puhastusvahend pindnahk- ja tekstiilkingadele. Puhastab, eemaldab plekid, soolarandid, vana kreemi jäägid. 

Collonil Nanofoam | hooldusvaht nahkjalatsitele. Ennetab mustuse imbumist ja tõrjub vett. 

Boston Shoe Cream | looduslik nahahoolduskreem eri värvitoonides, mis puhastab ja kaitseb nahka ning annab kingadele tugeva läike. 
 

SEEMISNAHK- ja NUBUKJALATSITELE

Salamander Universal SMS | küllastusvahend seemisnahkjalatsitele, kasutatakse pärast puhastamist ja hooldust. 

Salamander Combi Proper | hooldusvaht puhastab ja immutab nahka; sobib seemis- ja kunstnahale ning tekstiilile. 

Collonil Nubuk+Velours | veluur- ja nubuknahk- ning tekstiil-jalatsite hooldusvahend. 

Boston Suede Shampoo | šampoon seemisnahkjalatsitele. 

Salamander Rauch-leder-schwamm | õrna nubuknaha puhastamiseks spetspuhastusseen. 


KÕIKIDELE TÜÜPIDELE

Nikwax | elustav puhastusvahend kõigile jalatsitele. 

Collonil Water-stop | vett tõrjuv immutusvahend, millega tuleks katta enne kandmahakkamist seemisnahkjalatsid. Aerosool sobib ka high-tech-materjalidele. 

Boston Raingard Allover | nahakaitse, millega tuleks immutada uusi jalatseid. Sobib nahale, nubukile, seemisele ja tekstiilile. 

Boston Shumagic | taastav kreem sobib kriimustuste parandamiseks, samuti taastab see värvi ning jätab naha pehmeks. 

Boston Real Mink Oil | teeb naha veekindlaks ja annab kena läike. 

Boston Raingard Protector | annab kaitse vihma ja plekkide vastu, samas laseb matrejalil hingata. 


Igale jalatsile oma hooldus

Pindvärvitud jalanõude | puhul on oluline nende korrapärane puhastamine – niipea, kui jalavari saab poriseks, tuleks see lapiga üle käia ning puhas jalats kreemiga katta. Kreem annab jalatsile kena läike ning on hooldus- ja kaitsevahend. Pindvärvitud jalanõu puhul on kasulik seda aeg-ajalt ka spetsiaalse vahendiga töödelda, et kaitsta jalatsit mustuse ja vee eest.

Seemis- ja veluurnahkjalatsite | tarvis on spetsharjad ja -käsnad, millega neilt tolm ja kuivanud pori eemaldada. Seemisnahakivi on aga mõeldud määrdunud kohtadele – kiviga hõõrudes saab jonnaka mustuse õrnalt nahalt lahti. Ka on seemisnahkjalatsitele spetshooldusvahendeid, mis nahka hooldavad ja puhastavad. Pärast vahendiga töötlemist tuleb lasta saapal kuivada ning seejärel ettevaatlikult ühes suunas harjata.

Seemisnahast jalavarje | tuleb kaitsta ka niiskuse eest. Ka selleks on hooldusvahendeid, mis naha vett-tõrjuvaks teevad. On nii aerosoole kui ka vedelikke, veluuri ja nubuki kuivpuhastamiseks on isegi spetsiaalsed kustutuskummid.

Eri nahka | tuleb erinevalt käidelda. Näiteks aniliinvärvidega värvitud nahka ehk aniliinnahka peab puhastama väga ettevaatlikult, pori harja või käsnaga eemaldama. Tavalisele nahale sobivad vahad ja õlid, mis puhastavad, toidavad, kaitsevad ja annavad läike.

Nubuknaha | tarbeks on mõeldud ainult nahka küllastavad hooldusvahendid, muidu tuleb aga nendega ringi käia samamoodi nagu seemisnahkjalatsitega.

Kui aga tegu on tekstiiljalavarjudega, võib neid pehme harjaga puhastada. Plekkidest saab lahti plekieemaldiga. Ka tekstiiljalatseid tuleb niiskuse eest kaitsta ning kasutada vett tõrjuvaid vahendeid.

Kõige ilmastikukindlamad on rasvnubuknahast jalanõud. Nende hoolduseks sobivad kõige paremini pehmed harjad või lapp. Pärast harjamist ei tohi unustada nahale sobiva hooldusvahendi pealekandmist. Oluline on tähele panna, et ka hooldusvahendit tuleb jalatsile kanda õigesti. Pärast vahendi jalatsile määrimist tuleb lasta sel kuivada, seejärel tuleb king lapiga või kingaharjaga läikima lüüa.Lisa kommentaar:
Autor: 
Kommentaar:
Spämmirobotite tõke - trükkige kood mida näete pildil:
  Uuenda*
 

Salvesta kommentaar

Tagasi
AVALEHT      NAISTE JALATSID      RAHAKOTID       EHTED       MEESTE RIHMAD       MEESTE JALATSID       LASTE JALATSID